‘Živite; ja sam pokušao, nisu mi dali.’
‘Iskorak’ je glumačko-plesni spektakl u okviru projekta ‘Djevojčice i dječaci glasno protiv rodno zasnovanog nasilja’ kojeg implementira Udruženje građana Vive žene Tuzla u partnerstvu sa Pozorištem mladih Tuzla, a finansira Europska Unija.
‘Iskorak’ jezikom umjetnosti glume, pjevanja, plesa i muzike uživo otvara Pandorinu kutiju društvenih tabua i prikazuje stvarnost sa kojom su suočeni svi mladi ljudi koji se osjećaju drugačijima i koji su spremni napraviti promjene u društvu. Vještno oslikava društveni sistem koji uvijek teži ka odnosu nadređenih i podređenih, iskorištavanju pozicija u obrazovnim institucijama zarad lične koristi, gdje je evidentno odsustvo empatije i interesa za život mladih i njihovih stvarnih mogućnosti i želja.
Korumpirani ambijent umjetničke škole donosi priču o tužnoj sudbini kao jedinom bijegu od vršnjačkog nasilja, izostavljanja, degradiranja na osnovu predrasuda koje su mentalni model društva u kojem se, zapravo i u stvarnosti, nalazimo.
Četiri razreda srednje umjetničke škole: odjeljenje muzičara i pjevača; te hip-hop i showdance razred čine saučesnike, a njihov sukob sa profesorima i ostalim učenicima načine kojima se dolazi do uništavanja pojedinca.
Scenarij je zasnovan na dvije priče koje su poznate javnosti: samoubistvo dječaka Alekse Jankovića iz Niša, te samoubistvo Mahira Rakovca iz Sarajeva.
‘Mi želimo na primjeru takvih priča, takvih stradanja pojedinca, koji je na bilo koji način drugačiji od mase i pravila koje masa nalaže da se po njima živi; mi želimo da progovorimo na svoj način o razlozima zašto neko postaje otuđen, prvo od sebe samog a onda i od društva, zašto društvo ne prihvata druge i drugačije koji su na bilo koji način drugi i drugačiji; i u konačnosti, da probamo staviti u fokus sve one koji na bilo koji nacin odgajaju dijete i mladog čovjeka.’ – Adnan Mujkić o temi ‘Iskoraka’
Simbolika naziva ‘Iskorak’ ima za cilj podstaći publiku na vlastiti korak naprijed u smjeru poboljšanja uvjeta u zajednici, porodici, obrazovnom sistemu i svim vrstama međuljudskih odnosa – zbog prevencije sličnih situacija kada pojedinac suočen sa većinom ne može naći izlaz.
Predstava Iskorak je ogledalo društvene stvarnosti, rezime prošlosti i putokaz budućnosti.
U ‘Iskoraku’ igra 60 mladih ljudi: Dejan Gegić, Kemal Fazlić, Samira Mujabašić, Amina Efendić, Hasiba H. Mehmedović, Vedan Kunto, Olivera Blažević, Hana Džaferovic, Dženana Pačariz, Nadina Zubčević, Muris Vehabović, Emir Ibrahimović, Amila Beširović, Adnan Mujkić, Ajla Mandalinić, Belma Huseinefendić, Emira Sočić, Ena Karadžin, Vanesa Klopić, Lejla Lugavić, Melisa Hadžić, Zerina Karić, Azra Vejzović, Aida Delić, Emina Aganović, Minja Bajraktarević, Mirna Aganović, Adi Glavinić, Kenan Salkić, Mia Telarević, Ramo Tučić, Saša Pavlović, Nermin Brković, Anita Zukić, Eldin Brković, Azur Ramaš, Amra Musemić, Adnan Džekić, Fahrudin Avdić, Emin Turalić, Dino Hukić, Darin Anić, Ademir Omerćehajić, Anela Huremović, Lejla Pačariz, Kristina Marković, Minela Kovačević, Almasa Ahmetović, Esma Sulejmanagić, Lejla Sinanović, Sabina Arapčić, Lejla Halilović, Asja Velagić.
Rad sa grupom i režiju potpisuje Adnan Mujkić.