Kao rezultat rada na jednogodišnjoj edukaciji djece i mladih u Naprednoj fazi
Dramskog studija 2012. godine nastaje autorski ispitni projekat i predstava « NUŽDA NATJERALA ».
Polaznici su u januaru iste godine realizovali istraživanje trenutnih problema u društvu, te su na osnovu rezultata ankete pristupili izradi autorskog teksta uz mentorstvo Adnana Mujkića.
NUŽDA NATJERALA vrlo hrabro naglašava probleme naroda u Bosni i Hercegovini, koji su, unedostatku novca za preživljanje, prinuđeni raditi sve i svašta kako bi preživjeli.
Na primjeru jedne porodice nastanjene u selu Piljužići u Općini Tešanj, predstava se dotiče tema prirode rodbinskih odnosa, porodičnih tajni, seksualnog opredijeljenja, zapošljavanja, iskorištavanja religije i ekstremnog ulaska u vehabizam kao jednog od načina za preživljanje, osnivanja udruženja kao alternativnih načina za zapošljavanje, prodavanja identiteta, problema osoba sa invaliditetom i njihovim uključivanjem u svakodnevni život, trgovine ljudima, bračne preljube, djece ratnih vojnih invalida i šehida; a to sve zajedno predstavlja problema djece i mladih i njihove perspektive u Bosni i Hercegovini.
Ovo je je priča o jednoj običnoj porodici koja potiče iz Titovog doba, čija su djeca rasla u mješovitom braku i koja, osim tradicionalnih obilježja, nije imala posebno istaknuta, niti vjerska, niti nacionalna obilježja svoga naroda. Vjerovatno bi to i do danas ostalo tako, da na ove prostore nije došao rat i sa sobom donio različite promjene i pomjeranja, kako u demografskom, tako i etičkom, vjerskom, nacionalnom, te ekonomskom smislu. Mnogo porodica je razdvojeno, geografski i teritorijalno, ali i po političkom, vjerskom i uopšte moralnom opredjeljenju. U ratom osiromašenoj i tranzicijom opterećenoj Bosni i Hercegovini, brojna Fikretova porodica prolazi kroz niz iskušenja koji postaju okosnica dramskog sukoba u priči, kulminiraju sukobom oca i majke koja se, po prvi put suprotstavi mužu, kojeg je dotad pokorno slušala, i na kraju, tragično završava suicidom Fikreta, oca porodice. Pored vehabizma, religijskog pokreta kojem se, reklo bi se u početku iz nužde, okreće porodica, istaknut je i problem razdvajanja u toku i nakon rata pripadnika miješanih brakova, koje ima za posljedicu dalje rušenje i moralno propadanje ove porodice… Moralnom krahu i destrukciji porodice uveliko doprinose labilni karakteri Fikreta i Slobodana, koji svako na svojoj strani, „nuždom natjeran“ traži opravdanje za mutne poslove u koje uvlače ostale članove porodice.
Svijetle tačke ove priče su mladić Emrad, pripadnik gay populacije i „crna ovca“ u porodici, te usvojena djevojčica Elma, koji na kraju priče nagovještavaju tračak nade i svjetlije budućnosti za mlade, i koji odlaskom na školovanje izvan BiH, ipak otvaraju mogućnosti svog ličnog prosperiteta i života u svijetu ekonomske stabilnosti i nediskriminacije…
Naravno, ostaje pitanje da li je u tome istovremeno i prosperitet Bosne i Hercegovine?!
Da sve ne bude potpuno crno, predstava ima mnogo komičnih elemenata u kojoj komično dolazi kao posljedica realnog života, i u kojoj je smijeh zapravo način suočavanja sa gorčinom života kojeg, na neki način, svi živimo u današnjem vremenu i prostoru.
U predstavi igraju:
Damir Mahovkić, Kemal Fazlić, Lejla Jahić, Jasmina Dedić, Ivana Dugonjić, Amila Šećerbegović, Arnela Galijašević, Lejla Škripić, Aida Sinanović, Malik Sakić, Samed Alić, Amila Beširović, Zerina Smajlović, Jasmina Ibrahimović, Lejla Purković Irma Dukić, Anela Zubčević, Mevludin Halilović, Admir Adilović
Režija: Adnan Mujkić