Tarik Omerćehajić je rođen 1.2.1993. godine u Tuzli gdje je završio osnovnu i srednju Elektrotehničku školu. Trenutno je apsolvent na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli.
Godine 2010. postaje član Pozorišta mladih Tuzle kada upisuje i završava početnu fazu Dramskog studija za djecu, mlade i odrasle. Godine 2011. završava naprednu fazu Dramskog studija za djecu, mlade i odrasle ulogom u predstavi „Petar Pan“.
Po završetku Dramskog studija svoj dalji interes usmjerava na izučavanje organizacijskog, produkcijskog i tehničkog dijela pozorišne umjetnosti. Nakon niza edukacija kroz koje biva osposobljen za dizajn svjetla i zvuka, od 2012. godine postaje tehničar za scensko svjetlo i svjetlosno oblikovanje scenskog prostora. Do sada je radio dizajn svjetla za 40 premijernih i nekoliko stotina repriznih izvođenja pozorišnih predstava Pozorišta mladih Tuzle koje su se igrale na scenama u BiH i regiji. Dodatno je imao angažmane za Bosanski kulturni centar TK, Teatar kabare Tuzla i Narodno pozorište Tuzla. Upravo za svoj rad nagrađen je sa dvije državne nagrade na festivalima mladih u BiH za dizajn svjetla za predstave „Ruža“ i „Hoću kući“. Bio je član ansabla Narodnog pozorišta Tuzla koja je sa predstavom “Posljednja ljubav Hasana Kaimije” osvojila Grand Prix za najbolju predstavu u cjelini u okviru 35. susreta pozorišta Bosne i Hercegovine u Brčkom. Pored rada na pozorišnim predstavama, radio je filmsku rasvjetu za igrane filmove: Ruža, Od gnijezda do zvijezda i Virtuelni zatvor. Godine 2017. dobio je specijalno priznanje za doprinos u razvoju i održivosti Mladih Tuzle.
U toku akademskog obrazovanja, imao je priliku učestvovati na mnogobrojnim takmičenjima iz programiranja pri čemu je u najboljem svjetlu predstavio Tuzlu i Bosnu i Hercegovinu. Vrijedno je istaći osvojeno II mjesto na EESTech Challeng 2017. godine u Zurichu; osvojeno I mjesto na Smart City Hackathon 2018. godine u Zadru; III mjesto na Bicom Systems Hackathon 2017. godine u Tuzli. Bio je član ekipe studenata iz Tuzle koja je u konkurenciji od 2000 ekipa ušla u finale NASA-inog Space Apps Challenge-a.
Pored svega navedenog, u slobodno vrijeme Tarik se bavi izradom web stranica i aplikacija, a s ponosom ističe rad na prvoj web platformi u Bosni i Hercegovini koja je posvećena virtualnom prikazu gradova “cityguide360.ba”.
Zaposlen je u kompaniji Bicom Systems kao DevOps Engineer. Sretno oženjen. Od 2020. godine je član Upravnog odbora Pozorišta mladih Tuzle.
Mjesto sigurnog odrastanja
Transakcijski račun:
(Raiffeisen bank dd BiH)
1610250022930071
Identifikacioni broj:
4209890760008
Karte je moguće rezervisati putem poziva na broj +387 61 365 600 (svakim danom od 9.00h do 16.00h)
Karte preuzeti na biletarnici Pozorišta mladih Tuzle.
Čitajte kraće tekstove o kulturnim i projektnim aktivnostima unutar Pozorišta mladih Tuzle na našoj facebook stranici.